Slovenský CB poľný deň 2016 

 

Na CB poľný deň sme sa rozhodli ísť vysielať z kóty Machnáč vo výške 771 m.n.m, ktorý sa týči nad obcou Kykula. Miesto dobré prívetivé s krásnym výhľadom v panoráme 360 ° bez stromov a vyššej vegetácie a hlavne vyhľadávané pešími a velo turistami.

Po asi dvojtýždňovej rozprave na pásme v našom regióne nakoniec padlo rozhodnutie, že na poľný deň pôjdeme v dvojčlennej zostave Martin Teplice a Demonn a kto bude chcieť tak za nami príde a podporí nás osobne na kóte Machnáč. V konečnom dôsledku z toho vzišlo a celý závod sme absolvovali v dvojčlennom zložení.

V deň závodu som o 16:00 vyzdvihol Martina aj s technickým zariadením v Trenčianskych Tepliciach a vyrazili sme na kopec. O 16,30 sme boli na mieste, nainštalovali stožiar s anténou lambda ½, staničku Alamat 295 a s čistým štítom v zmysle všeobecného povolenia sme asi o 17:30 urobili prvé spojenie. Potom sa spojenia začali sypať ako z vreca, staničky z expedícií, ale aj domasedi išli krásne , bola radosť nielen robiť spojenia, ale aj počúvať ostatné expedície ako sa im darí. Urobili sme spojenia aj s množstvom staníc z Česka, ktoré sa však do súťažného denníka nezapisovali ale aspoň sme si vyplnili čas medzi inými spojeniami.

Je úplne logické a samozrejmé, že sme si zo sebou zobrali aj PMR stanice, a urobili sme súbežne spojenia aj na tomto pásme. Krásne spojenia lietali na Moravu, ale aj na Slovensko a niektoré boli naozaj hodnotné.

Ako pozitívum tohtoročného poľného dňa  vidím záujem CB-čkárov o vysielanie na pásme, ktoré pred niekoľkými rokmi vyzeralo na spadnutie. Bolo zábavné sledovať tlačenicu na kanáloch, vytláčanie slabších staníc z kanála, a dominancia silných staníc, ktoré bez mihnutia oka vstúpili do kanála vyžiadali si spojenie s protistanicou. Už dlho nebolo CB pásmo tak silne obliehané vysielania chtivými CB-čkármi.

Taktiež som bol milo prekvapený aj množstvom PMR-károv, ktorí boli na pásme a mali záujem o spojenie ako zo Slovenska tak aj z Čiech.

Z môjho pohľadu hodnotím CB poľný deň ako úspešný a zároveň aj prospešný pre celú CB-čkársku obec, nakoľko sa obnovili staronové kontakty a každý kto chcel si mohol otestovať svoje, ale aj možnosti svojej rádiostanice.

Touto cestou chcem poďakovať SCBR za dobre zorganizovanú a prospešnú akciu, ktorej mottom by sa však mal stať dobre známy citát - "Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa." Treba si uvedomiť, že tak ako v športe aj v našej oblasti existuje doping, a kto chce silou mocou vyhrať tak aj vyhrá.

Na záver chcem ešte pripojiť niekoľko fotografií od Martina Teplice ©.

 

Demonn Dubnica © 2016

Foto1, Foto2, Foto3, Foto4, Foto5

 

p.s. no a po akcii prišli aj nejaké QSL lístky, tak tu sú: QSL Expedícia Považie a Pupáčik Vršatec