CB výhybka je anténny rozdeľovač pre použitie CB antény aj pre CB stanicu aj pre autorádio.

        Mnohí z vás používajú CB-čko v aute a nemáte radi ovešané auto rôznymi anténami. Väčší počet antén na aute vzbudzuje pozornosť zlodejov, mnohí to riešia magnetkou, ktorú je treba z auta neustále skladať, lebo anténa aj s magnetom by veľmi rýchle dokázala zmeniť majiteľa. Pri zriadení pevnej CB antény na auto je treba do strechy automobilu vyvŕtať dieru, čo si mnoho z nás nedovolí.

        Ja Vám ponúkam jednu z možností, ako túto situáciu riešiť. Ak nechcete vŕtať ďalšiu dieru do strechy (blatníka, kufra) Vášho auta, je možné vybrať zo strechy pôvodnú autoanténu (ostane po nej diera, ktorá vo väčšine prípadov svojim rozmerom vyhovuje pre CB anténu), anténny zvod nahradiť čo najkratším anténnym káblom pre CB (RG 58) a do diery namontovať CB autoanténu. Potom ostáva už len spraviť podľa návodu CB výhybku, pripojiť ju na anténny zvod a jej dva vývody pripojiť na CB stanicu a autorádio. Popisovaná CB výhybka sa predávala (možno ešte predáva) u predajcov CB techniky za cca 800,- Sk. Ja som si ju dovolil otvoriť a skresliť. Je dosť možné (priam pravdepodobné), že vo Vami postavenom kuse bude treba doladiť cievky roztiahnutím závitov, ale to už nechám na každom z Vás, kto sa pokúsi takúto CB výhybku postaviť. Podotýkam, že každý člen vradený medzi stanicu a vysielaciu anténu má nejaký útlm a nie je to inak ani u tejto CB výhybky.

        Schému, Plošný spoj a Rozloženie súčiastok nájdete pod ich názvami. Rozmery plošného spoja sú 65 x 40 mm. Pri výrobe výhybky doporučujem dodržať tvary plošného spoja, zaistíte také isté väzby medzi súčiastkami ako to bolo vo vzorovom kuse. Kondenzátory su keramické, odpory miniatúrne. Cievky sú vyrobené z medeného drôtu o priemere 0,5 mm navinuté na trne o priemere 8 mm. Cievky sú bez jadra (vzduchové). Doporučujem ich navinúť závity tesne vedľa seba a potom pri ladení mierne rozťahovať. Cievky boli od plošného spoja vzdialené asi 1 mm. Plošný spoj bol vyrobený metódou deliacich čiar z obojstranného cuprextitu o hrúbke 1,5-2,0 mm. najväčšia plocha (spojnica vodičov) plošného spoja je spojená s tienením anténnych káblov (teda ukostrená). Súčiastky sú zaletované k strane plošného spoja s vodivými cestami a zadná fólia plošného spoja je spojená tiež s kostrou. Celá výhybka je uložená v krabičke z tenkého plechu, ktorý je priletovaný po okrajoch tieniacej fólie plošného spoja. Plechový kryt výhybky ju chráni pred mechanickým poškodením a zaisťuje el-mg. tienenie.

R1 a R2 = 10 Ohm

L1 = 4.5 závitu, L2 a L3 = 8.5 závitu

C1 a C2 = 10 pF, C3 a C4 = 100 pF, C5-C8 = 120 pF

Veľa šťastia pri stavbe Vám praje Pupáčik

© Pupáčik 13.09.2001