ISS mimoriadne vysielanie

 

Do 14.apríla vysielala stanica ISS mimoriadne relácie pri príležitosti výročia vypustenia prvého človeka do vesmíru. Vysielanie bolo realizované paketovým systémom, pričom v audio signále boli zakódované ilustračné obrázky s tematikou vesmíru a kozmonautov, ktorí boli v minulosti na obežnej dráhe v stanici MIR a ISS. Zachytil som obrázok s prvým československým kozmonautom, ale bohužiaľ nepodarilo sa mi zachytiť obrázok s prvým slovenským kozmonautom p. Bellom. Bohužial, nemôžeme mať všetko.

Vysielanie bolo realizované na frekvencii 145.800,00 s výkonom 25W. Zachytiteľné bolo vždy pri prelete nad Európou počas asi 9-tich minút. Od vstupu nad horizont a opätovnom zaletení za horizont uplynulo cca 9 minút a za tento čas stanica vyslala pakety s dvomi obrázkami, pričom prijatie jedného obrázku trvalo asi 2,5 minúty potom bola pauza asi 3 minúty. Pri priaznivej situácii keď stanica začala vysielať tesne po tom ako sa dostala nad horizont a pri dobrej pozícii na príjem, bolo možné prijať dva obrázky. V opačnom prípade vždy jeden neúplný a jeden úplný.

Prelet stanice ISS nad našim územím bol približne každých 90 minút, čiže bol dostatok času na príjem počas dňa ale aj noci. Kto mal o toto vysielanie záujem mal veľa možností si to vyskúšať a mať radosť z prijatých obrázkov, pretože príjem nebol vždy čistý a sem tam sa vyskytlo rušenie, ktoré sa na obrázku prejavilo vodorovnou čiarou, čo bol vlastne chýbajúci paket.

Mal som aj ja možnosť prijať niekoľko obrázkov, pretože k príjmu nie je potrebné žiadne mimoriadne vybavenie, dekódovací program je voľne dostupný na internete. Ja som použil bezplatný program pre Android s názvom ROBOT36, ktorý fungoval na mojom mobilnom telefóne po inštalácii okamžite, bolo však potrebné urobiť patričné nastavenia, aby sa obrázok zobrazil bezchybne. Samozrejme, že sú aj iné programy tak pre Android, ako aj pre Windows, dajú sa voľne stiahnuť z internetu a predpokladám že taktiež pracujú po nastavení a predchádzajúcej inštalácii bezchybne. Tiež je možné si na internete pozrieť azimuty a časy preletov ISS nad Eurípou.

Toto bol pre mňa veľmi príjemný zážitok a možnosť sa opätovne niečomu priučiť. Moja vďaka patrí Kondorovi Trenčianske Teplice, od ktorého som čerpal vedomosti a inšpiroval ma k tejto aktivite – Igor ďakujem.

Na záver pripájam niekoľko obrázkov paketového vysielania z ISS.  Obr1, Obr2, Obr3, Obr4

Viac nájde na internete po zadaní SSTV, alebo ISS TV. Nájdete tam viac obrázkov a zvukových záznamov z vysielania.

 

Ó Demonn 2018