Packet radio.

Je to digitálna forma komunikácie, za pomoci prenosu dát cez rádiostanice. V tomto prípade rádiostanice CB. Všetko sa to deje za pomoci protokolu AX.25. Je to obdoba protokolu X.25 používaného v PC sieťach. Na to, aby sme sa pripojili do siete Paket Radia, potrebujeme PC (alebo nám stačí aj chytrejší diár, napr. CASIO s príslušným programom), Amiga, 286 a lepšie, modem TNC, BayCo (označovaný za kryštálku, funguje však bezchybne) a samozrejme rádiostanicu.

Základom všetkého je modem. Na internete sa dajú zohnať, či už schémy, alebo rovno hotové výrobky (amatérsky alebo profesionálne vyrobené). Tieto schémy sú väčšinou s IO FX614 a im podobnými IO. Nemajú chybu, lebo je to vlastne integrovaný modem, ale ako sa hovorí, nič nie je také jednoduché, ako vyzerá, tak ani tot nie je výnimka. Sú veľmi ťažko zohnateľné a keď predsa, tak obchodníci nevedia, čo od dobroty pýtať. Z tohoto dôvodu vznikli schémy, podľa ktorých sa dá modem zhotoviť za cca 500,- Sk. Mne osobne sa to podarilo asi za 300,- Sk (schému ochotne poskytnem). Aby som neostal nikomu nič dlžný, mám ju od Slimeho Dca.

K pripojeniu k PC stačí obyčajný prepojovací kábel (buď 2x9 pin alebo 1x9 pin + 1x25 pin) podľa prípojky na COM porte (to kam pcháte myšku)). Ak je modem osadený a nastavený bezchybne, mal by hrať na 1. zapojenie. K rádiostanici sa pripája cez MIC, PTT a REPRO. Na modeme musia byť vyznačené miesta, kam to všetko pripojiť. K bezchybnému chodu packetu potrebujeme nejaký program. Najrozšírenejšie sú freweareové GP (grafic packet (hovorí česky)) alebo BAYCOM (origiál k modemom BayCom, bohužiaľ je po nemecky). Taktiež poskytnem.

Sieť PACKET RADIO sa skladá s NODov a BBS. Nody sú pripojovacie uzly, cez ktoré sa pripojujete do siete. Väčšinou sú situované na nejakom kopci. Cez NOD sa pripojím na nejakú tú BBS, v ktorej sú informácie.

Bohužiaľ je na Slovensku Packet povolený príliš krátku dobu na to, aby bol rozvinutý na opísanú podobu (Opisoval som podľa príkladu packetu na frq. 145 MHz), ale rozvíja sa veľmi rýchlo. Zatiaľ o NODoch neviem, ale určite už nejaké existujú a BBS amjú väčšinou ľudia doma. [Medzičasom vznikol NOD SK4NDC, ktorý ale svoju činnosť pre malú perspektívu svojho rozvoja už ukončil - pozn. prepisujúceho]. BBS je vonkoncom tiež len počítač s modemom a rádiostanicou. Ale ako som povedal, packet sa rozvíja míľovými krokmi, čo je potešiteľné najviac na južnom Slovensku a smerom an Považie. V okolí Piešťan je veľa používateľov (Wisky Piešťany, atď.)

Komunikácia prebieha na 24. a 25. kanáli. Na 24. kanáli vysiela aj nejaký norský NOD, tak si ho netreba pomýliť so slovenským. Je ho počuť silno (59+) a s dekódovaním nie sú problémy. Je to vlasne DX. Ozaj, na dekódovanie je potrebný 100% signál, nič menej. To je jediné, čo vám packet neodpustí.

© Kobylka Nová Dubnica, prepis - Pupáčik Nová Dubnica